تبلیغات
دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار زیتون،انتخابات شهرستان رودبار استان گیلان - نطق قبل از دستور آقای مسلم میرزاپور
دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار زیتون،انتخابات شهرستان رودبار استان گیلان
افزایش بصیرت، حضور حداكثری و انتخاب اصلح :تشکیل "مجلس صالح و سالم و قوی" با شرکت پرشور مردم

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1391/04/13

  • مجلس شورای اسلامی
  • دوره ۳
  • جلسه ۲۹۲

رئیس جلسه: مهدی کروبی
تاریخ: ۱۳۶۹/۰۸/۱۶
شماره روزنامه رسمی: ۱۳۴۰۵
زمان: ۰۸:۱۵ تا ۱۱:۵۳

آقای میرزاپور بفرمائید.
نطق قبل از دستور آقای مسلم میرزاپورمسلم میرزاپور- سلام علیکم جمیعاً، بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم. ضمن سلام و تحیات به محضر بقیةالله الاعظم روحی له الفداء و روح بلند امام راحلمان و محضر رهبر معظم انقلاب و ملت شریف و بزرگ ایران. مردم داغدار و مصیبت دیده شهرهای رودبار، منجیل، لوشان و کلیه مناطق تابعه شهرستان رودبار با دلی شکسته و چهره‌ای غم‌الود و نگاهی معصومانه به سرنوشت خود نگاه می‌کنند و سخت متأثر و متحیر به اوضاع زندگی خود هستند که آیا این حادثه تلخ چه تقدیری بود که کل دیارمان تلخ خاکستر و مزار عزیزانمان محفل زندگی ما شده ابتلاء، ابتلاء سخت و دشواری است.  گرد مصیبت طاس وجودشان را غبارآلوده کرده و محیط سراسر خاموش و ساکت مردم را عمیقاً به خود فرو برده چنین مردمی که سرتاسر وجودشان درد و در وطن خود بی‌مأوی هستند. از مردم شریف ایران و از مجلس محترم و دولت کریمه می‌خواهند که غبار چهره‌شان را با محبت و تلاش پاک کنند و به قول فرمایش رهبر معظم انقلاب «مسؤولان و مردم بسیج شوند و اوضاع مناطق زلزله‌زده را بهتر از پیش نمایند» و یقیناً تحقیق این رهنمود پشتیبانی تلاش بی‌وقفه دولت و عزم ملی را می‌طلبد. ضمن تشکر فراوان از تشریف‌فرمائی اخیر ریاست محترم جمهوری حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین جناب آقای هاشمی رفسنجانی و هیأت همراه به مناطق زلزله‌زده که قریب دو روز وقت شریفشان را برای مردم شهرستان رودبار اختصاص داده و از شهرهای رودبار، منجیل، لوشان و رستم‌آباد بازدید فرموده و تعداد زیادی از روستاها را سرکشی، و از مردم دلجوئی فرموده و به درد دل آنها گوش فرا داده و عمق و وسعت خسارت مردم را از نزدیک مشاهده کردند. لذا انعکاس مطالب بعد از بازدید ریاست محترم جمهوری برای بنده آسان‌تر شده و انتظار داریم با تدبیر مدبرانه‌ای که مردم ما از حضرتشان سراغ دارند کل اعضای دولت را نسبت به مسائل و مشکلات زلزله متأثر فرموده تا کلیه دستگاههای ذیربط نسبت به وظایف محوله‌شان در منطقه احساس مسؤولیت کرده و حضور فعال پیدا کنند. هرچند عمق و گستردگی خسارت طوری بوده که هیأت دولت را ملزم به استفاده کردن اصل ۱۲۷ قانون اساسی کرده که شاید بتواند با شرایط ویژه جلوه دادن منطقه و حضور فعال وزارتخانه‌ها، مشکل بحران حادث شده از زلزله را حل کند. اما این اصل برای یکی، دو ماه اول به وجه مطلوب استفاده شد اما بعد از مدتی کوتاه عمده وزارتخانه‌ها این اصل را نادیده گرفته طوری که فقط وزارت کشور و استانهای معین و استانداری گیلان در منطقه فعالیت می‌کردند و ظاهراً اینطور تصور می‌شد که بقیه دستگاه‌های اجرائی کشور، امور زلزله را، واجب کفائی دانسته به همین دلیل هم منطقه را ترک نمودند.
بنده قصد ندارم از زحمات شبانه‌روزی دستگاه‌ها و نهادها که در ماه‌های اول زلزله در منطقه فعالیت داشتند نادیده بگیرم و بخاطر همین بوده که از پشت تریبون مجلس از کلیه دستگاه‌ها تشکر و قدردانی کردم اما متأسفانه دستگاه‌ها بعد از مدت کوتاه از منطقه رفتند و کلیه وسایل سنگین و غیر سنگین را از منطقه بردند، طوری که امروز آثاری از دستگاه‌های اجرائی در کل منطقه زلزله‌زده مشاهده نمی‌شود مگر بعضی از استانهای معین، گوئی هیچ نارسائی در منطقه زلزله زده نیست در صورتیکه در خود سه شهر رودبار، منجیل، لوشان هنوز دو سه هزار واحد اسکان موقت تحویل داده نشده و مردم در زیر باران گیلان و هوای سرد و باد شدید منطقه با چادر صرف می‌کنند از نظر آب آشامیدنی و بهداشت و درمان و مدرسه و حمام، مردم در مضیقه هستند در رابطه با عمران سه شهر تا امروز اقدام ابتدائی صورت نگرفته و اینها دست بدست هم داده و موجب نگرانی مردم شده طوری که مردم رودبار، منجیل، لوشان و رستم‌آباد اعتراض به اوضاع داشتند لذا حل این بحران محتاج به همت عمومی دستگاه‌های اجرائی کشور را دارد شرایط منطقه عادی نیست که ما انتظار داشته باشیم مسؤولین استان و یا شهرستان مسائل را حل کنند.
جا دارد از صدا و سیمای جمهوری اسلامی گلایه کنم که مصیبت و خسارت منطقه را بعد از اربعین قربانیان زلزله فراموش کرده حتی هفته و یا ماهی یکبار از قربانیان زلزله و خسارات مردم یاد نمی‌کند که این حداقل توقع مردم زلزله‌زده از صدا و سیمای جمهوری اسلامی است. لذا تقاضا می‌شود در برنامه‌های خود یک برنامه ویژه مربوط به زلزله‌زدگان قرار دهد تا شاید به این طریق بشود گوشه‌ای از نارسائی‌ها و یا گرفتاری‌های مناطق زلزله‌زده را به سمع و اطلاع دولتمردان رسانده و از طرفی مسؤولین نسبت به پیشرفت و عدم پیشرفت کارهایشان واقف شوند. حال فهرست‌وار نارسائی‌های زلزله‌زدگان را بازگو می‌کنم:
۱- سه شهر رودبار- منجیل- لوشان هنوز حدود دو سه هزار نفر اسکان موقت تحویل نگرفتند، با توجه به اینتکه قریب ۵ ماه از زلزله می‌گذرد. ضمناً در داخل شهرها تا امروز هیچگونه فعالیت عمرانی صورت نگرفته و مردم نگران و ناراحت از اوضاعشان هستند. از وزیر محترم کشور می‌خواهم بحران شهرها را جدی فرض کنند نارسائی‌‌های ناشی از زلزله سه شهر بتوسط مسؤولین شهرستان حل نمی‌شود این توقع غیرمنطقی است زیرا آنها سخت گرفتار مسائل جاری مردم هستند. مشکل اسکان موقت- آب آشامیدنی- حمام- عمران شهرها و احیای بازار و غیره یک قدرت جمعی را می‌طلبد آب را باید وزارت نیرو که متولی آب کشور است حل کند که امکانات تخصصی و فنی دارد یا در موارد دیگر دستگاههای ذیربط و اگر نه امکان احیای شهرها مشکل است. ضمناض اسکان موقت در بعضی از روستاها هنوز تمام نشده لذا از استانهای معین تقاضا می‌شود قبل از اتمام اسکان موقت منطقه را ترک نکنند.
۲- بدلیل جابجائی روستاها و از بین رفتن تأسیسات زیربنائی روستاها مردم برای نیازهای اولیه‌شان در تنگنا هستند مثل آب آشامیدنی- حمام- برق و غیره از وزارت جهاد سازندگی تقاضا می‌شود یکی از معاونین وزارتخانه را درگیر کار مناطق زلزله‌زده قرار بدهم آنهم با امکانات و اختیارات که بتواند با بسیج کردن چند جهاد استانها مشکل روستائیان را حل کند و اگر امید به اعتبارات و امکانات منطقه داشته باشد یقیناً عمران روستاها حل نمی‌شود و مردم نگران سرنوشتشان خواهند بود.
۳- بازسازی که یکی از مهمترین مسائل زلزله‌زدگان است تا امروز هیچگونه اقدام عملی صورت نگرفته نه وام برای بازسازی پرداخت شده نه تأمین مصالح و مردم برای بازسازی منازل و یا محل کسبشان سرگردان و نگرانند و تا وقتیکه مشکل وام و مصالح حل نشود عملا باید گفت بازسازی متوقف است. ضمناً مشکلی که اخیراً بانک‌ها در اعطای وام اظهار می‌دارند این است که برای پرداخت، ضامن معتبر می‌خواهیم منطقه‌ای که تبدیل به ویرانه شده از کجا می‌شود ضامن معتبر پیدا کرد این مشکل را باید دولت حل کند نه مردمی که هست و نیست خود را از دست داده‌اند.
تأثیر برای بازسازی مشکل عمده، مصالح است و تا امروز کمترین مصالح برای بازسازی و یا تعمیرات در منطقه وارد نشده از ریاست محترم جمهوری مصرانه تقاضا می‌شود نسبت به تأمین مصالح به هر شکل ممکن اقدام فرمایند.
۴- بخشودگی وام خانه‌های تخریب شده. چون مردمی که همه دارائی‌هایشان از بین رفته با کدام درآمد قادر به بازپرداخت دو وام خواهد شد هم بازسازی و هم خانه‌های تخریب شده لذا از وزیر محترم دارائی درخواست می‌شود نسبت به بخشودگی وام خانه‌های تخریب شده اقدام نماید.
۵- تأمین فضای آموزشی، متأسفانه ۵ ماه از زلزله می‌گذرد و ۲ ماه از سال تحصیلی هنوز نتوانسته‌ایم مشکل آموزشی دانش‌آموزان مناطق زلزله‌زده را حل کنیم البته لازم به ذکر است بعضی از مدارس زیر چادر و بعضاً در مدارس تعمیری دایر شده اما اگر وزارت آموزش و پرورش قصد تأمین فضای آموزشی را دارد و می‌خواهد مدارست موقت بسازد بدین شکل که پیش می‌رود موفق نخواهد شد. مگر اینکه وزارتخانه مستقیماً وارد کار شود و یکی از معاونین خود را درگیر مدارس مناطق زلزله‌زده نماید و از طرفی ریاست محترم جمهوری و وزیر محترم کشور از نظر مصالح و اعتبارات، آموزش و پرورش را تقویت و نظارت مستمر بکند. تا شاید موفق به تأمین فضای آموزشی کلم منطقه زلزله‌زده بشود وگرنه خوش باوری است که بتوانیم فضای آموزشی موقت را برای منطقه زلزله‌زده آماده کنیم.
۵- وزارت بهداشت، درمان برای راه‌اندازی بیمارستان و تأمین خانه‌های بهداشت کلیه روستاها و تأمین حمام موقت و توالت صحرائی آب آشامیدنی در شهرها و روستاها تعجیل نماید.
۶- جابجائی چشمه‌ها و تخریب انهار در روستا کمبود آب مزروعی ایجاد کرده و حتی در بعضی از روستاها محصولات زراعی سال جاری خشک شده مثل روستای پاکده بخش عمارلو. از وزارت کشاورزی تقاضا می‌شود نسبت به تأمین آب مزروعی اقدام نماید. ضمناً دامداران منطقه از حیث اصطبل و انبار علوفه سخت در مضیقه هستند. البته بانک کشاورزی وام‌های جزئی به مردم پرداخت نموده ولی این مبلغ ناچیز بود و آنهم بدون مصالح عملا امکان احداث انبار علوفه و اصطبل مقدور نبوده و در حال حاضر دامداران برای اسکان زمستانی دام و انبار علوفه نگرانند از وزارت کشاورزی تقاضا می‌شود نسبت به تأمین مصالح و وام برای اصطبل‌سازی و انبار علوفه اقدام نماید.
۷- سرپرست بنیاد شهید رودبار و منجیل از اوائل زلزله منطقه را ترک کرده و خانواده های معظم شهدا این ایام تلخ هیچکس را برای رسیدگی به اموراتشان نداشتند، از حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین حاج آقا کروبی مصرانه تقاضا می‌شود نسبت به معرفی سرپرست بنیاد شهید رودبار و منجیل تعجیل فرمایند.
۸- مردم برای رفت و آمد سخت در مضیقه هستند و خودرو عمومی در منطقه میاب است مردم برای پیمودن چند کیلومتر راه باید چهار، پنج ساعت زن و بچه کنار جاده منتظر باشند، متأسفانه تا امروز نسبت به خودروهائی که زیر آوار پرس شده و خسارت دیده کوچکترین اقدامی نشده و از ریاست محترم جمهوری تقاضا می‌شود نسبت به تخصیص ارز برای خودروهای پرس شده و خسارت دیده اقدام فرمایند. شاید به این طریق مشکل خودرو را وزارت صنایع سنگین حل کند و تا امروز کوچکترین کمکی برای افرادی که خودروهایشان زیر آوار رفته نشده.
۹- لوازم خانگی مردم عمده وسایل زندگیشان زیر آوار از بین رفته و تا امروز تأمین لوازم خانگی نشده (رئیس- وقتتان تمام است) ثانیاً کوپن ارزاق هم تا امروز به دست مردم داده نشده. از وزیر بازرگانی درخواست می‌شود نسبت به تهیه لوازم خانگی و تحویل کوپن ارزاق به مردم اقدام نمایند.
۱۰- از وزیر معادن و فلزات تقاضا می‌شود به شرکت فولاد دستور دهد در بازسازی معدن زغال‌سنگ البرز غربی سنگرود تعجیل نماید. لازم به ذکر است که متأسفانه تنها واحد صنعتی و معدنی است که بعد از زلزله کوچکترین گام مؤثر برنداشته مگر اینکه بعضی از کارگران را بازخرید و یا بازنشسته کردند و کارگران زحمتکش معدن سخت نگران آینده‌شان هستند.
۱۱- از وزارت صنایع و جهاد سازندگی تقاضا می‌شود در راه‌اندازی کارخانجات (رئیس- وقتتان تمام است) آردکوبی، برنج‌کوبی و روغن‌کشی تعجیل نمایند.
در خاتمه از ریاست محترم جمهوری تقاضا می‌شود نسبت به تأمین مصالح و فعال کردن دستگاهها و حضور مستقیم آنها در مناطق زلزله‌زده اقدام جدی نموده و نسبت به اجرای اصل ۱۲۷ قانون اساسی اهتمامه بیشتری مبذول فرمایند.
و از مجلس محترم هم تقاضا می‌شود در تصویب بودجه ریالی و یا ارزی برای مناطق زلزله‌زده عنایت لازم را مبذول فرمایند، والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته.طبقه بندی: نطق قبل از دستور نمایندگان، 
برچسب ها: نطق قبل از دستور آقای مسلم میرزاپور،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
معرفی کاندیداها
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
-------------

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار

تفریح و سرگرمی

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار