تبلیغات
دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار زیتون،انتخابات شهرستان رودبار استان گیلان - مشروح‌مذاكرات‌مجلس‌شورای‌اسلامی 5/12/1381
دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار زیتون،انتخابات شهرستان رودبار استان گیلان
افزایش بصیرت، حضور حداكثری و انتخاب اصلح :تشکیل "مجلس صالح و سالم و قوی" با شرکت پرشور مردم

صورت‌ مشروح‌ مذاكرات‌ جلسه‌ علنی‌ روز دوشنبه‌ پنجم‌ اسفندماه‌ 1381جناب‌ آقای‌ سلیم‌ مرعشی‌ بفرمایید.
سلیم‌ مرعشی‌ ـ بسم‌الله الرحمن‌ الرحیم‌
« و به‌ نستعین‌ و هو خیر ناصر و معین‌ »
با درود به‌ ارواح‌ مطهر شهداء و امام‌ راحل‌ و تسلیت‌ بمناسبت‌ شهادت‌ جانگداز پاسداران‌ شریف‌ انقلاب‌ اسلامی‌ به‌ پیشگاه‌ حضرت‌ امام‌ عصر ـ عجل‌اللهتعالی‌فرجه‌الشریف‌ ـ و رهبر معظم‌ انقلاب‌ و ریاست‌ محترم‌ جمهوری‌ و نمایندگان‌ شریف‌ ملت‌ و همه‌ سپاهیان‌ عزیز و خصوصاً ملت‌ شریف‌ ایران‌ و خانواده‌های‌ داغدار.
ملت‌ شریف‌ و آگاه‌ ایران‌ و همكاران‌ محترم‌! در روزهای‌ گذشته‌ اعیاد بسیار بزرگ‌ و مباركی‌ را پشت‌ سر گذاشتیم‌ كه‌ هر كدام‌ جایگاه‌ والا و پراهمیت‌ و مقدسی‌ را دارا می‌باشند مانند عید سعید قربان‌، عید سعید غدیر و عید پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌.

انقلاب‌ اسلامی‌ با رهبری‌ امام‌ راحل‌ در دهه‌ فجر 57 تار و پود ظلم‌ و ستم‌ و بی‌عدالتی‌ را در هم‌ ریخت‌ و از بین‌ برد كه‌ با امید به‌ تحقق‌ آرمانها و شعارهایی‌ كه‌ هزاران‌ هزار مسلمان‌ ایرانی‌ جان‌ عزیزشان‌ را در این‌ راه‌ فدا نمودند. شعارهای‌ مقدسی‌ مانند استقلال‌، آزادی‌ و جمهوری‌ اسلامی‌. حال‌ پس‌ از گذشت‌ (24) سال‌ از عمر با عزت‌ انقلاب‌ كه‌ مردم‌ سرافراز و مؤمن‌ ما در راهپیمایی‌ (22) بهمن‌ نشان‌ دادند كه‌ هنوز به‌ این‌ انقلاب‌ وفادارند، آیا به‌ آن‌ شعارها عمل‌ می‌نماییم‌ و همه‌ بدان‌ پایبند هستیم‌؟ كه‌ قطعاً نیازمند به‌ بررسی‌ و تأمل‌ و تعمق‌ هست‌. آیا همانطوریكه‌ امام‌ می‌فرمودند آزادی‌ حق‌ مردم‌ است‌، نه‌ اعطاء كردنی‌، هنوز برای‌ بزرگان‌ نظام‌ و مسؤولین‌ بعنوان‌ یك‌ امر مهم‌ تلقی‌ و به‌ آن‌ عمل‌ می‌شود؟ و باتوجه‌ به‌ اینكه‌ چند روزی‌ بیش‌ نیست‌ كه‌ از سالگرد پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ می‌گذرد مطالبی‌ چند را متذكر می‌گردم‌:
1 ـ آزادی‌ اندیشه‌، منطق‌ در گفتار و اهمیت‌ و بیداری‌ مردم‌، سیره‌ و روش‌ عملی‌ امام‌ ـ رحمة‌اللهعلیه‌ ـ بود و معجزه‌ امام‌ بكار بردن‌ قدرت‌ بی‌ انتهای‌ مردم‌ و ایمان‌ بود. همیشه‌ محبت‌، شفقت‌ و تسامح‌ و مدارا با مردم‌ را سفارش‌ می‌فرمودند كه‌ از قول‌ معصومین‌ ـ علیهم‌السلام‌ ـ متواتر آمده‌ است‌. خداوند به‌ هیچ‌ امری‌ به‌ اندازه‌ تسامح‌ و مدارا و صبوری‌ با مردم‌ سفارش‌ نفرموده‌ و این‌ سلاح‌ برنده‌ای‌ بود كه‌ در دست‌ حضرت‌ امام‌ بود. « و ما یلقیها الاالذین‌ صبروا و ما یلقیهاالا ذو حظٍّ عظیم‌ »
2 ـ امام‌ همیشه‌ تأكید بر تكیه‌ دولتها به‌ آراء مردم‌ را داشتند و می‌فرمودند میزان‌ رأی‌ ملت‌ است‌ و هیچ‌ دولتی‌ بدون‌ رأی‌ مردم‌ نمی‌تواند دولت‌ پایدار باشد و در غیر اینصورت‌ فاقد مشروعیت‌ و وجاهت‌ قانونی‌ است‌.
3 ـ افراط‌ و تفریط‌ آفت‌ بزرگی‌ است‌ كه‌ متأسفانه‌ بر تمامی‌ امورات‌ كشور از جمله‌ عرصه‌های‌ اقتصادی‌، فرهنگی‌ مخصوصاً سیاسی‌ سایه‌ افكنده‌ است‌ كه‌ امام‌ راحل‌ عزیزمان‌ همیشه‌ به‌ اعتدال‌ تأكید می‌فرمودند.
4 ـ یكی‌ از دغدغه‌های‌ امام‌، اساس‌ عدالت‌ و حاكمیت‌ آن‌ بر جامعه‌ بود كه‌ اساسی‌ترین‌ پیام‌ و آرمان‌ انقلاب‌ اسلامی‌ است‌ كه‌ عدالت‌ پیام‌ غدیر نیز می‌باشد كه‌ چند روز پیش‌ جشن‌ بزرگ‌ آن‌ عید را شاهد بودیم‌. قطعاً بارزترین‌ حكومت‌ همراه‌ با عدالت‌، حكومت‌ حضرت‌ علی‌ ـ 7 ـ بود كه‌ با تمام‌ باور و وجودش‌ به‌ اجراء و حاكمیت‌ آن‌ در جامعه‌ اسلامی‌ اهتمام‌ می‌ورزید كه‌ علی‌ پیرو می‌خواهد، نه‌ مداح‌. امروز برای‌ تحقق‌ عدالت‌ و توفیق‌ یافتن‌ در این‌ راه‌ كه‌ فكر می‌كنم‌ با وجود فاصله‌ طبقاتی‌ بسیار عمیقی‌ كه‌ در جامعه‌ ما قبل‌ از انقلاب‌ وجود داشت‌ و به‌ دلایلی‌ بعد از انقلاب‌ و خصوصاً در حال‌ حاضر عمیق‌تر شده‌ است‌ و در جامعه‌ ما بواسطه‌ وجود اثرات‌ زر و زور و تزویر در بخشهای‌ مهم‌ اقتصادی‌ و اجتماعی‌ و دولتی‌ وجود رانت‌ خواران‌ و پدیده‌ شوم‌ و زشت‌ منفعت‌طلبی‌ عده‌ای‌ خاص‌ و همچنین‌ آقازاده‌ها و ظاهراً انقلابی‌ها (نه‌ انقلابیون‌ راستین‌ و پیروان‌ حقیقی‌ امام‌ ـ رحمة‌اللهعلیه‌ ـ) كه‌ گویی‌ مردم‌ انقلاب‌ كرده‌اند و خون‌ داده‌اند كه‌ آنها فرصتهای‌ بیشمار اقتصادی‌ و منافع‌ را بدست‌ آورند. بایستی‌ از پیمودن‌ بیراهه‌ها خودداری‌ نمود و از پرداختن‌ به‌ آنچه‌ در اولویت‌ قرار ندارد نیز پرهیز نمود. وقتها، نیروها و امكانات‌ را صرف‌ امور جزئی‌ و حاشیه‌ای‌ نمودن‌ و از امور اساسی‌ غافل‌ ماندن‌ بزرگترین‌ مانع‌ بر سر راه‌ تحقق‌ اهداف‌ بلند نظام‌ حكومتی‌ مبتنی‌ بر پیام‌ غدیر است‌.
این‌ خود علی‌ ـ 7 ـ است‌ كه‌ می‌فرماید، چسبیدن‌ به‌ فروع‌، غفلت‌ از اصول‌، سپردن‌ كارها به‌ فرومایگان‌ و به‌ حاشیه‌ راندن‌ افراد بافضیلت‌ و كاردان‌، عوامل‌ انحطاط‌ دولتها و پشت‌ كردن‌ ملتها به‌ آنهاست‌.
اكنون‌ اوضاع‌ و احوال‌ در یك‌ جمعبندی‌ كلی‌ باتوجه‌ به‌ شرایط‌ داخلی‌ و منطقه‌ای‌ و جهانی‌ بگونه‌ای‌ است‌ كه‌ توجه‌ به‌ مسأله‌ بسیار مهم‌ و اساسی‌ «عدالت‌» باید در رأس‌ همه‌ مسائل‌ قرار داشته‌ باشد. اساس‌ غدیر عدالت‌ است‌ و خلاصه‌ و عصاره‌ اسلام‌ نیز عدالت‌ است‌ كمااینكه‌ فلسفه‌ تشكیل‌ نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ نیز تحقق‌ عدالت‌ است‌. اگر در نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ از عدالت‌ غفلت‌ شود، این‌ نظام‌ فلسفه‌ خود را از دست‌ خواهد داد و به‌ چیزی‌ شبیه‌ سایر حكومتهای‌ موجود در جهان‌ تبدیل‌ خواهد شد. آنچه‌ مردم‌ برای‌ تحقق‌ آن‌ فداكاری‌ كردند و جان‌ شیرین‌ خود و عزیزان‌ خود را تقدیم‌ نمودند و در مواقع‌ ضروری‌ برای‌ حفظ‌ آن‌ به‌ صحنه‌ می‌آیند و در برابر دشمنان‌ می‌ایستند، نظام‌ حكومت‌ دینی‌ مبتنی‌ بر عدالت‌ است‌، عدالت‌ در همه‌ شؤون‌ زندگی‌ اجتماعی‌ باید جریان‌ داشته‌ باشد. عدالت‌ قضایی‌، عدالت‌ اقتصادی‌، عدالت‌ اخلاقی‌ و عدالت‌ اجتماعی‌. تنها در چنین‌ صورت‌ است‌ كه‌ به‌ تداوم‌ نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ و توفیق‌ آن‌ می‌توان‌ امید و اطمینان‌ داشت‌.
5 ـ حركت‌ امام‌ راحل‌ و اصل‌ انقلاب‌ بر مبنای‌ اصلاح‌ بوده‌ است‌. به‌ همین‌ دلیل‌ اصلاحات‌ اصولی‌ جهت‌ حفظ‌ انقلاب‌ از انحرافات‌ مختلف‌، احیای‌ قانون‌ اساسی‌ و عمل‌ به‌ آن‌ و تثبیت‌ نهادهای‌ مدنی‌ یك‌ ضرورت‌ اجتناب‌ ناپذیر است‌.
6 ـ خشونت‌ به‌ هر شكل‌ كه‌ باشد از طرف‌ امام‌ عزیز و اصول‌ انقلاب‌ نفی‌ شده‌ است‌ و براساس‌ آزادی‌ اندیشه‌ و بیان‌ و تلطیف‌ فضای‌ سیاسی‌ كشور لازم‌ است‌ مسؤولین‌ ذیربط‌ از رشد و فعالیت‌ گروههای‌ خودسر و قانون‌گریز جلوگیری‌ نمایند تا همه‌ به‌ اركان‌ اصیل‌ انقلاب‌ كه‌ همانا منطق‌ در عرصه‌ گفتگو است‌ پی‌ ببرند و برای‌ نسلهای‌ بعد زمینه‌ و الگویی‌ مناسب‌ شكل‌ گیرد.
7 ـ باتوجه‌ به‌ شرایط‌ حساس‌ جهانی‌ علی‌الخصوص‌ منطقه‌ای‌ كه‌ می‌رود با تجاوز متجاوزان‌ ددمنش‌ آمریكا و حامیانشان‌ منطقه‌ خاورمیانه‌ را جهت‌ استیلاء بر چاههای‌ نفتی‌ عراق‌ و كنترل‌ بازار نفت‌ و نهایتاً تهدید نظام‌ و كشور ما به‌ منطقه‌ بحرانی‌ تبدیل‌ نمایند لازم‌ است‌ همه‌ احزاب‌ و گروهها و مردم‌ شریف‌ ما با وحدت‌ ملی‌ و وفاق‌ اصولی‌ به‌ حفظ‌ تمامیت‌ ارضی‌ و استقلال‌ كشور با اهمیت‌ بیندیشند و به‌ دیوصفتان‌ و نظامیان‌ و سردمداران‌ وحشی‌ و حیوان‌ صفت‌ آمریكا بفهمانند كه‌ مردم‌ شریف‌ و نجیب‌ و مقاوم‌ ایران‌ همیشه‌ در مقابل‌ تجاوز خارجی‌ با تمام‌ وجود خواهند ایستاد و لازم‌ است‌ قبلاً به‌ حاكمان‌ خودباخته‌ و ذلت‌پذیر افغانستان‌ كه‌ بعد از (20) سال‌ مبارزه‌، سلطه‌ آمریكا را پذیرفتند تسلیت‌ بگویم‌ و بعد به‌ گروههای‌ مختلف‌ عراقی‌ متذكر گردم‌ كه‌ عزت‌ و شرف‌ و استقلال‌ كشورشان‌ را به‌ یانكی‌های‌ وحشی‌ نفروشند و ان‌شاءالله آمریكا نیز با این‌ حركات‌ ضدمردمی‌ كه‌ جهان‌ امروز علیه‌ آنهاست‌ مقدمات‌ زوالش‌ را فراهم‌ می‌نمایند.
8 ـ باتوجه‌ به‌ آمادگی‌ ملت‌ ایران‌ برای‌ شركت‌ در امتحانی‌ بزرگ‌ و ترسیم‌ سرنوشت‌ خویش‌ در انتخابات‌ مهم‌ شوراها، از دست‌اندركاران‌ خصوصاً صداو سیما و جناحهای‌ سیاسی‌ مصرانه‌ می‌خواهم‌ زمینه‌ مشاركت‌ هر چه‌ بیشتر مردم‌ را فراهم‌ نمایند. طبیعی‌ است‌ كه‌ هر قلم‌ و قدمی‌ كه‌ باعث‌ یأس‌ و ناامیدی‌ مردم‌ و بالطبع‌ عدم‌ شركت‌ مردم‌ گردد، خلاف‌ اقتدار ملی‌ است‌ و از بعضی‌ از جراید و روزنامه‌ها كه‌ متأسفانه‌ آگاهانه‌ و هدفمند با درج‌ اخبار و مطالب‌ غیراصولی‌ به‌ تبلیغات‌ ضد شوراها دامن‌ می‌زنند، می‌خواهم‌ دست‌ از این‌ شیطنتها بردارند و از خواب‌ غفلت‌ و عمیق‌ بیدار شوند.
حال‌ مطالبی‌ را درمورد مشكلات‌ منطقه‌ محروم‌ شهرستان‌ رودبار ارائه‌ می‌نمایم‌:
1 ـ از وزارت‌ كشور مصرانه‌ می‌خواهم‌ مشكل‌ مهم‌ ارتقاء سطح‌ شهر لوشان‌ و شهر منجیل‌ را از نظر تبدیل‌ هریك‌ به‌ بخش‌، حتی‌ بخش‌ استثنایی‌ را رفع‌ و مردم‌ شریف‌ این‌ شهرها را كه‌ درحقیقت‌ در موردشان‌ بی‌توجهی‌ و اجحاف‌ گردیده‌ است‌ را از نگرانی‌ دربیاورند.
2 ـ امیدوارم‌ دولت‌ و وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌ درجهت‌ بازنگری‌ مسأله‌ مهم‌ محرومیت‌ شهرستان‌ رودبار از هر نظر خصوصاً حق‌ محرومیت‌ فرهنگیان‌ زحمتكش‌ و نجیب‌ را با جدیت‌ لازم‌ در دستوركار خود قرار دهند و اینجانب‌ خواستار حركت‌ عملی‌ وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌ درجهت‌ موافقت‌ با منطقه‌ محروم‌ بودن‌ شهرستان‌ رودبار از نظر آموزش‌ و پرورش‌ می‌باشم‌ و امیدوارم‌ هر چه‌ سریعتر مطالبات‌ مناطق‌ محروم‌ فرهنگیان‌ عزیز را در شهرستان‌ خصوصاً بخشهای‌ بسیار محروم‌ عمارلو، خورگام‌، رحمت‌ آباد و بلوكات‌ را پرداخت‌ نمایند و هر چه‌ زودتر تشكیل‌ اداره‌ مستقل‌ آموزش‌ و پرورش‌ بخش‌ خورگام‌ را عملی‌ و اعلام‌ نمایند.
3 ـ همانطوریكه‌ امروز همگان‌ اعتراف‌ می‌نمایند بیكاری‌ به‌ یك‌ بحران‌ عظیم‌ تبدیل‌ شده‌ است‌ و همین‌ امر مردم‌ و بخصوص‌ جوانان‌ عزیز ما را نسبت‌ به‌ همه‌ چیز ناباور، بی‌ تفاوت‌ و بدبین‌ می‌نماید، (رئیس‌ ـ وقت‌ جناب‌ عالی‌ تمام‌ است‌) خصوصاً شهرستان‌ رودبار كه‌ متأسفانه‌ بار روحی‌ زلزله‌ سال‌ 1369 و بحران‌ بیكاری‌ بیش‌ از (10) هزار نفر را تحمل‌ می‌نماید. امیدوارم‌ كه‌ دولت‌ و وزارتخانه‌های‌ صنایع‌ و معادن‌، تعاون‌ و جهاد كشاورزی‌ توجه‌ خاص‌ به‌ این‌ امر را داشته‌ باشند و صنایع‌ بزرگ‌ و اشتغالزا را به‌ استانهای‌ خاص‌ هدایت‌ نكنند كه‌ از عدالت‌ به‌ دور است‌.
4 ـ از ریاست‌ محترم‌ جمهوری‌ و وزیر امور اقتصادی‌ و دارایی‌ می‌خواهم‌ كه‌ به‌ بانكهای‌ پرداخت‌كننده‌ وام‌ زلزله‌ تأكید نمایند این‌ همه‌ با بی‌تدبیری‌ و با بی‌عدالتی‌ و بدون‌ در نظرگرفتن‌ وضعیت‌ مالی‌ مردم‌ منطقه‌ به‌ آنها جهت‌ بازپرداخت‌ آن‌ هم‌ با (200) درصد جریمه‌ دیركرد فشار نیاورند. اگر به‌ افغانستان‌ میلیونها دلار كمك‌ می‌شود، مردم‌ ما را هم‌ به‌ اندازه‌ افغانها بحساب‌ بیاورند.
5 ـ از وزارت‌ محترم‌ نیرو ساماندهی‌ رودخانه‌ سفیدرود در حوزه‌ شهری‌ رودبار و رفع‌ بلاتكلیفی‌ جزیره‌ داخل‌ شهر منجیل‌ از نظر واگذاری‌ به‌ بخش‌ خصوصی‌ درجهت‌ استفاده‌ گردشگری‌ را خواستارم‌ و لازم‌ به‌ ذكر است‌ این‌ جزیره‌ قبل‌ از انقلاب‌ مجموعه‌ای‌ زیبا برای‌ گردشگری‌ بوده‌ است‌.
6 ـ از سازمان‌ تربیت‌ بدنی‌ می‌خواهم‌ كه‌ با جدیت‌ مسأله‌ محرومیت‌ شهرها و بخشهای‌ شهرستان‌ رودبار را از نظر مكانهای‌ ورزشی‌ و مجموعه‌ ورزشی‌ شهرهای‌ شهرستان‌ رودبار (رئیس‌ ـ وقت‌ جناب‌ عالی‌ تمام‌ است‌) مورد بررسی‌ و عنایت‌ ویژه‌ قرار دهند، زیرا جوانان‌ این‌ منطقه‌ با كمبود شدید امكانات‌، بیشترین‌ و بالاترین‌ موقعیت‌ها را دارند. مشكل‌ بانوان‌ شهرستان‌ كه‌ از نظر مكانهای‌ ورزشی‌ و فرهنگی‌ در محرومیت‌ خاصی‌ بسر می‌برند... (رئیس‌ ـ اگر دیگر ادامه‌ بدهید قطع‌ می‌كنم‌) یك‌ مورد را اگر اجازه‌ بفرمایید (رئیس‌ ـ یك‌ مورد چیست‌؟) درمورد جنگلها و مراتع‌... (رئیس‌ ـ جنگلها و مراتع‌ خیلی‌ مهم‌ است‌، آقای‌ مرعشی‌ بگویید).
7 ـ از وزیر محترم‌ جهاد كشاورزی‌ و ریاست‌ محترم‌ سازمان‌ جنگلها و مراتع‌ مصرانه‌ خواستارم‌ از به‌ یغما بردن‌ و غارت‌ جنگلها خصوصاً درختان‌ تنومند و قدیمی‌ و با ارزش‌ راش‌ از منطقه‌ بلوكات‌ كه‌ بدست‌ عده‌ای‌ سودجو جریان‌ دارد جلوگیری‌ نموده‌ و مردم‌ شریف‌ این‌ منطقه‌ را از نگرانی‌ بیرون‌ بیاورند. بقیه‌ آن‌ را هم‌ ان‌شاءالله به‌ روزنامه‌ها می‌دهم‌. والسلام‌ علیكم‌ و رحمة‌الله و بركاته‌طبقه بندی: نطق قبل از دستور نمایندگان، 
برچسب ها: سلیم مرعشی، مشروح‌مذاكرات‌مجلس‌شورای‌اسلامی 5/12/1381،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
معرفی کاندیداها
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
-------------

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار

تفریح و سرگرمی

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار