تبلیغات
دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار زیتون،انتخابات شهرستان رودبار استان گیلان - مشروح‌مذاكرات‌مجلس‌شورای‌اسلامی 6/11/1383 آقای حکیمی
دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار زیتون،انتخابات شهرستان رودبار استان گیلان
افزایش بصیرت، حضور حداكثری و انتخاب اصلح :تشکیل "مجلس صالح و سالم و قوی" با شرکت پرشور مردم

مشروح‌مذاكرات‌مجلس‌شورای‌اسلامی 6/11/1383
نطق به تاریخ سال84اولین دوره نمایندگی آقای حکیمی(منبع)
عطاءالله حكیمی‌ ـ سلام‌علیكم‌ ـ بسم‌الله الرحمن‌ الرحیم‌
 با سلام‌ و درود به‌ روان‌ پاك‌ شهدای‌ انقلاب‌ اسلامی‌، امام‌ شهیدان‌ و آرزوی‌ سلامتی‌ و طول‌ عمر برای‌ رهبر معظم‌ انقلاب‌.
 در ابتداء لازم‌ می‌دانم‌ حضور مردم‌ مسلمان‌ و آزاده‌ عرض‌ ادب‌ داشته‌ و از گیلانیان‌ عزیز، بخصوص‌ مردم‌ شریف‌ و قدرشناس‌ شهرستان‌ رودبار و شهرهای‌ رستم‌آباد، رودبار، لوشان‌، منجیل‌، بره‌سر، توتكابن‌، جیرنده‌ و بخشهای‌ مركزی‌، رحمت‌آباد، بلوكات‌، خورگام‌ و عمارلو كه‌ اینجانب‌ را لایق‌ و شایسته‌ خدمتگزاری‌ دانسته‌اند صمیمانه‌ سپاسگزاری‌ و تشكر نمایم‌. همچنین‌ خدا را شاكرم‌ در خانه‌ ملت‌ برای‌ ملت‌ فهیم‌ و سرافراز ایران‌، همگام‌ با افتخارات‌ مجلس‌ هفتم‌، دقایقی‌ چند در خدمت‌ همكاران‌ گرانمایه‌ باشم‌.
بلحاظ‌ محدودیت‌ وقت‌ و مباحث‌ گوناگون‌، مجموعه‌ عرایضم‌ را در چهار محور جهانی‌ و منطقه‌ای‌، كشوری‌، استانی‌ و حوزه‌ انتخابیه‌ تقدیم‌ می‌دارم‌.
 نخست‌ در حوزه‌ جهانی‌ می‌بایست‌ به‌ حفظ‌ هویت‌ ملی‌ و اقتدار نظام‌ در عرصه‌های‌ بین‌المللی‌ اشاره‌ كنم‌ كه‌ علی‌رغم‌ توطئه‌های‌ گوناگون‌ نه‌ تنها روند رو به‌ تزایدی‌ گذاشته‌، بلكه‌ توانسته‌ تهدیدات‌ گوناگون‌ سیاسی‌، امنیتی‌، اجتماعی‌، فرهنگی‌ و اقتصادی‌ را به‌ فرصتها تبدیل‌ كرده‌ و با كاهش‌ ریسك‌ سرمایه‌گذاری‌ در ایران‌، توسعه‌ منطقی‌ و همه‌ جانبه‌ را در پیش‌ گیرد.
 اما در اینجا لازم‌ می‌دانم‌ تأكید كنم‌ این‌ درایت‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ بود كه‌ حسن‌ نیت‌ نظام‌ جمهوری‌ اسلامی‌ را با شفافیت‌ تمام‌ در جریان‌ بحران‌ انرژی‌ اتمی‌ به‌ جهانیان‌ شناساند. اما اگر مستكبران‌ بخواهند اشتباه‌ فاحشی‌ را مرتكب‌ شوند مطمئن‌ باشند كه‌ این‌ ملت‌ بنا به‌ فرمایش‌ رهبر كبیر انقلاب‌، با تمام‌ قدرت‌ در مقابل‌ تمام‌ دنیای‌ آنها خواهد ایستاد. علی‌ای‌حال‌ در چنین‌ شرایطی‌ اوضاع‌ داخلی‌ روند منطقی‌تری‌ به‌ خود گرفته‌ است‌، تلاش‌ مجلس‌ در تعامل‌ با دولت‌، توجه‌ به‌ اقشار محروم‌ و آسیب‌پذیر و تلاش‌ درجهت‌ ثبات‌ قیمتها، نشان‌ از عملكرد بدور از سلیقه‌گرایی‌ مجلس‌ دارد، اما متأسفانه‌ مسایل‌ مهمی‌ كه‌ در كشور همچنان‌ گریبان‌ آحاد ملت‌ را گرفته‌ است‌، بیكاری‌ جوانان‌ این‌ مرز و بوم‌، عدم‌ رفاه‌ نسبی‌ كارمندان‌، كارگران‌، كشاورزان‌، فرهنگیان‌ و دانشگاهیان‌ و نیز مسایلی‌ از قبیل‌ مسكن‌، سیستم‌ نامناسب‌ آموزش‌ عالی‌ و عدم‌ تناسب‌ آن‌ با نیازهای‌ جامعه‌ و نیز عدم‌ ارتباط‌ مناسب‌ آن‌ با بازار كار، بخصوص‌ محیطهای‌ تولیدی‌ و صنعتی‌، ناهمگونی‌ در تصمیم‌گیریهای‌ فرهنگی‌ و مناسبات‌ سیاسی‌ و از همه‌ مهمتر تب‌ سرد فعالیتهای‌ سیاسی‌، اجتماعی‌ و اقتصادی‌، فقر، بیكاری‌ و شكاف‌ عمیق‌ طبقاتی‌ را در بین‌ دهكها دامن‌ زده‌ و موجب‌ شده‌ سیاست‌ مدیریتی‌ را در مدیریت‌ سیاسی‌ مملكت‌ به‌ چالش‌ بكشد و یكی‌ از بزرگترین‌ رخدادهای‌ سیاسی‌ كشور یعنی‌ انتخابات‌ را علی‌رغم‌ نزدیكی‌ آن‌ با كم‌ رغبتی‌ قرین‌ سازد.
 اما استان‌ گیلان‌ كه‌ اولین‌ گذرگاه‌ و شاهراه‌ ارتباطی‌ ایران‌ و اروپا تلقی‌ می‌شود، در گذشته‌ای‌ نه‌ چندان‌ دور از رشد و شكوفایی‌ تولیدی‌ و صنعتی‌، وضعیتی‌ به‌ مراتب‌ بهتری‌ داشته‌، اما متأسفانه‌ بدلیل‌ سیاستهای‌ محدودكننده‌ بعد از انقلاب‌، صنعت‌ گیلان‌ با ورشكستگی‌ و چالش‌ جدی‌ مواجه‌ شده‌ و كشاورزی‌ آن‌ نیز با از بین‌ رفتن‌ چای‌، زیتون‌ و شاید در آینده‌ برنج‌، در كنار از بین‌ رفتن‌ صنعت‌ نوغان‌ و شیلات‌، وضعیت‌ تأسفباری‌ را برای‌ استان‌ به‌ ظاهر سرسبز ولی‌ فقیر و محروم‌ گیلان‌ به‌ ارمغان‌ آورده‌ است‌. البته‌ لازم‌ می‌دانم‌ از تلاشهای‌ انجام‌ شده‌ در سالهای‌ اخیر درجهت‌ ایجاد زیرساختهای‌ مناسبی‌ نظیر آزادراه‌، راه‌آهن‌ و منطقه‌ آزاد انزلی‌، از مسؤولین‌ خدمتگزار تشكر نمایم‌. اما امیدوارم‌ گیلان‌ با این‌ همه‌ استعدادهای‌ بی‌نظیر نیروی‌ انسانی‌، منابع‌ طبیعی‌ و خدادادی‌ مورد توجه‌ جدی‌ مسؤولین‌ نظام‌ قرار گیرد.
 اما راه‌كار: از دیدگاه‌ كلان‌، نظام‌ می‌بایست‌ با ایجاد یك‌ نظام‌ سیستمی‌، برنامه‌ریزیهای‌ اقتصادی‌ را بدور از جریانهای‌ سیاسی‌ و جناحی‌ تعریف‌ نموده‌، با شكستن‌ انحصارات‌، اصلاح‌ ساختار اداری‌ و مدیریتی‌، كاهش‌ حجم‌ دولت‌ و توسعه‌ بخش‌ خصوصی‌، اصلاح‌ نظام‌ مالیاتی‌، كاهش‌ نرخ‌ بهره‌ بانكی‌، بازنگری‌ در قانون‌ كار و تأمین‌ اجتماعی‌، زمینه‌ را طوری‌ فراهم‌ نماید كه‌ سرمایه‌های‌ بخش‌ خصوصی‌ از بخشهای‌ مختلف‌ كاذب‌ خدماتی‌ به‌ سمت‌ بخشهای‌ تولیدی‌ و صنعتی‌ سوق‌ داده‌ شود. بدیهی‌ است‌ با افزایش‌ شركتها و مؤسسات‌ تولیدی‌ و صنعتی‌ و رقابت‌ بین‌ آنها باعث‌ افزایش‌ كیفیت‌ كالاها و كاهش‌ قیمت‌ تمام‌شده‌ آنها خواهد شد و از طرفی‌ دولت‌ با نظارت‌ صحیح‌ بر امور به‌ درآمد بیشتری‌ دست‌ خواهد یافت‌ و با رهایی‌ از تأثیرگذاری‌ كالای‌ تك‌ محصولی‌ نفت‌ می‌تواند زمینه‌ رفاه‌ اجتماعی‌ و حمایت‌ از طبقات‌ آسیب‌پذیر گامهای‌ اساسی‌ بردارد.
 مهمترین‌ شاخصهای‌ رسیدن‌ به‌ توسعه‌ همه‌ جانبه‌، نیروی‌ انسانی‌ متخصص‌، منابع‌ طبیعی‌ و خدادادی‌ و سرمایه‌ است‌. بررسیهای‌ انجام‌ گرفته‌ نشان‌ می‌دهد ایران‌ به‌ لطف‌ الهی‌ یكی‌ از غنی‌ترین‌ كشورهاست‌، از نظر نیروی‌ انسانی‌ متخصص‌ عملكرد دانشمندان‌ جوان‌ ما در رسیدن‌ به‌ انرژی‌ صلح‌آمیز هسته‌ای‌ گویای‌ این‌ مدعاست‌. از نظر منابع‌ طبیعی‌ نیز از غنی‌ترین‌ كشورهای‌ دنیا بوده‌ و اخیراً نیز اعلام‌ شد فقط‌ سرمایه‌های‌ ایرانیان‌ خارج‌ از كشور بالغ‌ بر (1000) میلیارد دلار است‌، لذا امیدوارم‌ با انتخاب‌ رئیس‌ جمهوری‌ دلسوز، توانمند، متخصص‌ و وفادار به‌ انقلاب‌ و رهبری‌، با یكپارچگی‌ همه‌ آحاد ملت‌ و عزم‌ ملی‌، با تقویت‌ ساختار اداری‌ و مدیریتی‌ بتوانیم‌ راههای‌ توسعه‌ را بپیماییم‌.
 اما شهرستان‌ رودبا، با اینكه‌ وسیعترین‌ شهرستان‌ گیلان‌ بوده‌ و با داشتن‌ هفت‌ شهر و چهار بخش‌ از توسعه‌ مناسبی‌ برخوردار نبوده‌ و با داشتن‌ نرخ‌ بالای‌ بیكاری‌ از محرومیت‌ شدید رنج‌ می‌برد. موارد ذیل‌ انتظاراتی‌ است‌ كه‌ مردم‌ شریف‌ شهرستان‌ رودبار پیگیر بوده‌ تا محور توسعه‌ شهرستان‌ قرار گیرد:
 1 ـ بدلیل‌ اینكه‌ این‌ شهرستان‌ موقعیت‌ ممتازی‌ درجهت‌ توسعه‌ صنعتی‌ در گیلان‌ دارد، خواستار توسعه‌ شهركهای‌ صنعتی‌ و سرمایه‌گذاری‌ دولت‌ در این‌ بخش‌ می‌باشیم‌.
 2 ـ تنها منبع‌ درآمد مردم‌ یعنی‌ زیتون‌ متأسفانه‌ در سالجاری‌ مورد هجوم‌ آفت‌ زیتون‌ قرار گرفت‌ و خسارت‌ غیرقابل‌ جبرانی‌ را به‌ مردم‌ وارد ساخت‌، علی‌رغم‌ تأكید رئیس‌جمهور محترم‌ و جناب‌ آقای‌ عارف‌ و نیز تصویب‌ در هیأت‌ دولت‌، سازمان‌ مدیریت‌ و برنامه‌ریزی‌ و وزارت‌ كشور بعد از گذشت‌ چهار ماه‌ هنوز اقدامی‌ درجهت‌ پرداخت‌ بهای‌ زیتون‌ و خسارت‌ مردم‌ بعمل‌ نیاورده‌ و امیدوارم‌ كه‌ اقدام‌ عاجلی‌ در این‌ زمینه‌ بعمل‌ آورند.
 3 ـ توسعه‌ بخش‌ گردشگری‌ و میراث‌ فرهنگی‌ كه‌ عظیم‌ترین‌ و قدیمی‌ترین‌ تمدنها مثل‌ مارلیك‌ را در خود جای‌ داده‌ است‌.
 4 ـ با وجود آزادراه‌ رشت‌ و قزوین‌ و تأسیس‌ راه‌آهن‌ در آینده‌ و نیز عبور لوله‌ اصلی‌ گاز از این‌ شهرستان‌، (25) درصد از شهرها و نیز (97) درصد از روستاهای‌ شهرستان‌ فاقد گاز بوده‌ و راههای‌ شهرستان‌، بخصوص‌ راههای‌ روستایی‌ از كمترین‌ امكانات‌ راهداری‌ و امنیت‌ جاده‌ای‌ برخوردار نبوده‌، گرچه‌ حركتهای‌ اخیر شكل‌ گرفته‌، امیدوارم‌ نتایج‌ مثبتی‌ را در بر داشته‌ باشد.
 5 ـ برخورداری‌ از نیروگاه‌ آبی‌ كه‌ قابلیت‌ توسعه‌ داشته‌ و نیز نیروگاه‌ بادی‌ كه‌ بهترین‌ موقعیت‌ را در سطح‌ جهان‌ داشته‌، لیكن‌ متأسفانه‌ سرمایه‌گذاری‌ مناسبی‌ در بخش‌ انرژیهای‌ نو انجام‌ نگرفته‌ و امیدواریم‌ كه‌ شاهد حركتهای‌ خوبی‌ در این‌ زمینه‌ باشیم‌.
 6 ـ رودبار تنها شهرستان‌ گیلان‌ است‌ كه‌ از چهار نوع‌ اقلیم‌ برخوردار بوده‌ و منابع‌ عظیم‌ معدنی‌ در آن‌ با سیاستهای‌ سالهای‌ اخیر نه‌ تنها رو به‌ رشد نبوده‌، بلكه‌ بزرگترین‌ منابع‌ درآمدی‌ بخش‌ محروم‌ عمارلو یعنی‌ معدن‌ سنگرود نیز رو به‌ تعطیلی‌ است‌ و انتظار می‌رود وزیر محترم‌ صنایع‌ و معادن‌ اقدام‌ عاجلی‌ در این‌ زمینه‌ بعمل‌ آورند.
 7 ـ شهرستان‌، توانمندی‌ توسعه‌ حداقل‌ (10) هزار هكتار از اراضی‌ را در بخش‌ توسعه‌ زیتون‌ داشته‌، امیدوارم‌ كه‌ وزارت‌ جهادكشاورزی‌ با برنامه‌ریزی‌ مناسب‌، ضمن‌ كنترل‌ آفت‌ زیتون‌، نسبت‌ به‌ توسعه‌ آن‌ در شهرستان‌ اقدام‌ اساسی‌ بعمل‌ آورد. والسلام‌علیكم‌ و رحمة‌اللهطبقه بندی: نطق قبل از دستور نمایندگان،  **موضوعات پس ازانتخابات**، 
برچسب ها: نطق به تاریخ سال84اولین دوره نمایندگی آقای حکیمی،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
معرفی کاندیداها
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
-------------

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار

تفریح و سرگرمی

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار