تبلیغات
دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار زیتون،انتخابات شهرستان رودبار استان گیلان - دستمال کثیف شیشه را پاک نمی کند
دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار زیتون،انتخابات شهرستان رودبار استان گیلان
افزایش بصیرت، حضور حداكثری و انتخاب اصلح :تشکیل "مجلس صالح و سالم و قوی" با شرکت پرشور مردم

بازدید : مرتبه
تاریخ : 1390/11/15


majlesرصد، گردآوری و تنظیم: احسان اکبری تبار/ یک پایه‏ى مبارزه، شمایید. آن روزى که بنده مسأله‏ى مبارزه‏ى با فساد را گفتم، توقعم این بود که مجلس شوراى اسلامى سینه سپر کند و جلو بیاید و در این میدان حرکت کند تا ما دیگر احتیاج نداشته باشیم دنبال کنیم؛ اما متأسفانه این‏طور نشد. آنها نکردند، شما بکنید. البته به قول برادر ظریف و نکته‏سنج‏مان، با دستمال کثیف نمى‏شود شیشه را تمیز کرد. اگر انسان بخواهد با فساد مبارزه کند، باید در درجه‏ى اول مراقب باشد که فساد دامن خودش را نگیرد.

 

 

 

مثل آن بسیجی

 

نمایندگى مجلس، داراى دو بعد است. یعنى از دو دیدگاه مى‏شود به این امر نگریست. یک دیدگاه این است که ما از نمایندگى و حضور در مجلس شوراى اسلامى و دسترسى داشتن به مسؤولین کشور و به تریبون آزاد، به چشم یک امتیاز نگاه کنیم؛ یک امتیاز شخصى و عنوانى. البته در دنیاى مادّى، غالباً وضع به همین نحو است. مى‏کوبند؛ مى‏زنند؛ زحمت مى‏کشند؛ پول خرج مى‏کنند؛ انواع و اقسام تلاشها را مى‏کنند، تا به این امتیاز دست پیدا کنند. یک محاسبه مادّى و واضحى هم هست؛ نوعى تجارت و نوعى به دست آوردن فرصت!

 

 دیدگاه دوم این است که ما به نمایندگى مردم در مجلس شوراى اسلامى، به عنوان یک مسؤولیت، یک اداى وظیفه و یک صحنه کارآمد براى خدمت نگاه کنیم. اگر شوقى هم به نماینده شدن‏هست، به این خاطر باشد. اگر تلاشى هم در راه معرفى خود و بیان مطالب در باب خود و تلاش براى رسیدن به این میدان هست، براى این مقصود باشد. مثل آن بسیجى سر از پا نشناخته که وقتى به پایگاه مى‏آمد که او را اعزام کنند و آنها مى‏گفتند «اعزامت نمى‏کنیم»، روبرمى‏گرداند و «و تفیض اعینه من‏الدّمع»؛ درست مثل همان چیزى که در صدر اسلام بود. با دل شکسته برمى‏گشت که چرا او را به جبهه نبردند. تلاش مى‏کرد تا برود و در میدان مجاهدت کند. این هم یک دیدگاه است براى رفتن به مجلس شوراى اسلامى که کسى تلاش کند تا بتواند به اسلام خدمت کند؛ به مردم خدمت کند، و استعداد خود را در این‏جا در معرض آزمایش الهى و مردمى قرار دهد.

 

بیانات در دیدار نمایندگان دوره چهارم مجلس شوراى اسلامى‏ – ۱۳۷۱/۰۳/۲۰

 

 

نفس کشیدنش هم حسنه است

 

هدف را باید خدا قرار داد. اگر براى نماینده، هدف خدا باشد، هدف خدمت به کشور باشد، خدمت به انقلاب باشد، نفس کشیدنش هم حسنه است. هر طىّ طریق او از خانه تا مجلس، هر لحظه نشستن او روى آن صندلى ، هر کلمه حرفى که مى‏زند، هر تلاشى که مى‏کند، هر اعصابى که او مایه مى‏گذارد، همه اینها حسنه است، صدقه است، مایه قرب الى اللَّه است؛ وقتى هدف خدا باشد، وقتى هدف خدمت به مردم باشد، وقتى هدف، پیش‏بردن کار انقلاب باشد و وقتى هدف، رسیدن به هدفهاى انقلاب باشد.

 

بیانات در دیدار نمایندگان دوره چهارم مجلس شوراى اسلامى‏ – ۱۳۷۱/۰۳/۲۰

 

 

تقوای جمعی

 

یک تقواى جمعى هم داریم. تقواى جمعى این است که جمعها مراقب خودشان باشند. جمع به حیث جمع، مراقب خودشان باشند. بى‌مراقبتى جمعها نسبت به مجموعه‌ى خودشان، موجب می‌شود که حتّى آدمهائى هم که در بین آن جمعها تقواى فردى دارند، با حرکت عمومىِ آن جمعها بغلتند و به جائى بروند که نمی‌خواهند. در طول این سى سال، ما از این ناحیه ضربه خورده‌ایم. یکى از جاهائى که ضعف نشان داده‌ایم، همین بوده.

 

در دهه‌هاى قبل، یک جریانى در کشور وجود داشت به نام جریان چپ. آنها شعارهاى خوبى هم می‌دادند، اما خودشان را مراقبت نکردند و تقواى جمعى به خرج ندادند. در میانشان آدمهائى بودند که تقواى فردى هم داشتند، اما نداشتن تقواى جمعى، کار آنها را به جائى رساند که فتنه‌گرِ ضد امام حسین و ضد اسلام و ضد امام و ضد انقلاب توانست به آنها تکیه کند! آنها نیامدند شعار ضد امام و ضد انقلاب بدهند، اما شعار دهنده‌ى ضد امام و ضد انقلاب توانست به آنها تکیه کند؛ این خیلى خطر بزرگى است. آنها غلتیدند. بنابراین تقواى جمعى لازم است.

 

بیانات در دیدار نمایندگان مجلس شوراى اسلامى –  ۱۳۹۰/۰۳/۰۸

 

 

به این جنبه قانون توجه شود

 

شما هر قانونى بگذارید، مربوط به حمل و نقل جاده‌اى باشد، مربوط به گمرک باشد، مربوط به اقتصاد باشد، مربوط به سیاست خارجى باشد، هرچه باشد، یک آثار تربیتى و اخلاقى هم دارد؛ به این جنبه از قانون توجه بشود. اگر ما قانونى می‌گذاریم که روح قانون‌پذیرى را در مردم تقویت می‌کند، این خوب است؛ اگر بعکس، قانونى می‌گذاریم که روح قانون‌شکنى و بى‌اعتنائى به قانون را در مردم به وجود مى‌آورد – ولو به طور غیر مستقیم – این مرجوح است.

 

اگر قانونى می‌گذاریم که روح قناعت را در مردم تقویت می‌کند، این خوب است؛ اگر بعکس، روح اسراف را در مردم تقویت می‌کند، این بد است. اگر روح دیندارى را در مردم تقویت می‌کند، این خوب است؛ اگر روح لاابالیگرى را در مردم تقویت می‌کند، این بد است. به این جنبه توجه کنید: تأثیر متقابل حقوق و اخلاق؛ ملازمات مسائل حقوقى و مسائل اخلاقى. اینها مسائل بسیار مهمى است.

 

بیانات در دیدار نمایندگان مجلس شوراى اسلامى – ۱۳۸۸/۰۴/۰۳

 

 

من و شما خیلی احتیاج داریم

 

یعنى شما که می‌خواهید رعایت اخلاق اسلامى را در قوانینتان مورد توجه قرار بدهید، خوب است که عملاً هم جلسات اخلاقى و معرفتى داشته باشید. انسان خالى می‌شود. در بحبوحه‌ى کار، انسان تهى می‌شود. یک مقدارى باید در وسط این گرماگرمِ کارهاى اجرائى، آسمانى شد، خدائى شد، بالا رفت، سبک شد و دوباره برگشت. بنده یک وقتى مثال می‌زدم به این آبى که از آسمان مى‌آید پاکیزه و طاهر و طیب، بعد توى این استخرها و توى این دریاها و دریاچه‌ها آلوده می‌شود؛ بعد از آلوده شدن، باز تبخیر می‌شود، می‌رود بالا؛ دوباره پاکیزه می‌شود، برمی‌گردد. برویم بالا و پاکیزه شویم و برگردیم. من و شما خیلى احتیاج داریم… جلسات اخلاقى و جلسات معرفتى باشد؛ کسانى بیایند ما را نصیحت کنند؛ چیزهائى را که می‌دانیم هم به ما بگویند. همان طور که عرض کردم، در شنیدن گاهى اثرى است که در دانستن نیست. خیلى چیزها را ما می‌دانیم، اما یادمان نیست؛ وقتى می‌گویند، دل ما بیدار می‌شود.

 

بیانات در دیدار نمایندگان مجلس شوراى اسلامى – ۱۳۸۸/۰۴/۰۳

 

 

اسراف

 

اسراف در هزینه‌ها، اسراف در سفرها؛ اینها هم چیزهائى است که گاهى بعضى از نمایندگان محترم به من می‌نویسند یا می‌گویند. خود شما باید به این نکته توجه کنید، نگذارید جورى بشود که مجلس شوراى اسلامى آن حالت پارسائى و زهد را از دست بدهد؛ خیلى بایستى به این مسئله توجه شود.

 

بیانات در دیدار نمایندگان مجلس شوراى اسلامى – ۱۳۸۸/۰۴/۰۳

 

 

تقوا

 

اگر ما و شما در جهتگیرى کلىِ کارهایى که در زندگى انجام مى‏دهیم – و از جمله، کارهاى دوران مسؤولیت – خط رعایت تقوا و احساس وظیفه و مسؤولیت را پیش بگیریم، خداى متعال هم توفیقات خودش را ارزانى خواهد داشت؛ «یا ایّها الّذین امنوا اتّقوااللَّه و قولوا قولا سدیدا یصلح لکم اعمالکم و یغفر لکم ذنوبکم». اگر تقوا به میان بیاید، خداى متعال هم اعمال را اصلاح و ما را هدایت مى‏کند؛ «انّ علینا للهدى»؛ خداى متعال هدایت را بر عهده‏ى خودش دانسته. اگر ما در خط تقوا، رعایت امر و نهى الهى و مواظبت از رفتارِ خود حرکت کنیم، بدون شک خداى متعال ما را هدایت و کمبودهاى کار ما را جبران خواهد کرد – «یغفرلکم ذنوبکم» – و اگر در جاهایى نادانسته خطا و اشتباهى از ما سر بزند، آنها را مورد مغفرت قرار خواهد داد و آبروى ما را حفظ خواهد کرد. بنابراین تقوا ملاک است.

 

بیانات در دیدار نمایندگان مجلس شوراى اسلامى – ۱۳۸۴/۰۳/۰۸

 

 

مبارزه با فساد

 

یک پایه‏ى مبارزه، شمایید. آن روزى که بنده مسأله‏ى مبارزه‏ى با فساد را گفتم، توقعم این بود که مجلس شوراى اسلامى سینه سپر کند و جلو بیاید و در این میدان حرکت کند تا ما دیگر احتیاج نداشته باشیم دنبال کنیم؛ اما متأسفانه این‏طور نشد. آنها نکردند، شما بکنید. البته به قول برادر ظریف و نکته‏سنج‏مان، با دستمال کثیف نمى‏شود شیشه را تمیز کرد. اگر انسان بخواهد با فساد مبارزه کند، باید در درجه‏ى اول مراقب باشد که فساد دامن خودش را نگیرد. داخل خودتان و درون مجلس مراقب باشید. دست پاک، دامن پاک، زبان پاک و چشم پاک خواهد توانست در حوزه‏ى اقتدار وسیعى که شما دارید، همه چیز را پاک کند.

 

بیانات در دیدار نمایندگان هفتمین دوره‏ى مجلس شوراى اسلامى‏ – ۱۳۸۳/۰۳/۲۷

 

 

حقیقتا خوشحال شدم

 

من وقتى در مطبوعات خواندم که شماها تصمیم گرفته‏اید در بعضى از مسائل مجلس و برخى از برخوردارى‏هاى بیخودى تجدیدنظر کنید، حقیقتاً خوشحال شدم و به بانیان این کار دعا کردم. مثلاً فرض بفرمایید آدمى خانه دارد، باز خانه مى‏خواهد؛ امتیاز دارد، باز امتیاز مى‏خواهد. واقعاً من تشکر مى‏کنم از این‏که شما در این راه وارد شدید و همت گماشتید. این راه را ادامه دهید و بر سر این کارها پاى بفشرید. هرچه مى‏توانید، منطقى و صحیح رفتار کنید.

 

البته ما توصیه نمى‏کنیم و توقع هم نداریم که مثلاً در مجلس، نمایندگان گشنگى و تشنگى بکشند و زهد به خرج دهند – نه ما این‏طوریم، نه شما این‏گونه‏اید – ما مى‏گوییم زیاده‏روى و اسراف نشود و کارهاى بى‏قاعده و خرجهاى بیخودى انجام نگیرد. ممکن است سرجمع همه‏ى این خرجها مبلغ خیلى کلانى هم در مجلس نشود؛ اما وقتى شما این راه را قطع کردید، دست مردم و دستگاه‏ها الگو مى‏دهید و راه و جهت را مشخص مى‏کنید. کار شما خیلى ارزش دارد و بسیار خوب است؛ این را دنبال کنید.

 

بیانات در دیدار نمایندگان هفتمین دوره‏ى مجلس شوراى اسلامى‏ – ۱۳۸۳/۰۳/۲۷

 

 

بازخواست

 

عزیزان من! خداى متعال از هر ساعتِ عمر شما در مجلس، از هر تصمیم‏گیرىِ شما، از هر نشست و برخاست شما – که اکنون مهم شده است – سؤال خواهد کرد. تا چندى پیش، شما مى‏نشستید، برمى‏خاستید؛ حرکت و گفتار شما تأثیرى نمى‏گذاشت؛ اما امروز شما یک کلمه حرفتان، یک نشست و برخاستتان، یک دست بلند کردن و موضعگیریتان مؤثّر است. این یک امکان است و این امکان با خودش مسؤولیت سنگینى را مى‏آرود. در درجه اوّل هم خداى متعال از ما سؤال مى‏کند.

 

بیانات در دیدار با نمایندگان دوره ششم مجلس شوراى اسلامى‏ – ۱۳۷۹/۰۳/۲۹

 

 

مواظب باشید

 

بنده ضمن این که به خاطر این مسؤولیت سنگینى که دارید، باید به شما عزیزان تبریک عرض کنم، باید هشدار هم بدهم: مواظب باشید؛ این مسؤولیتِ بسیار سنگین و کار بسیار بزرگى است. همان قدر این مسؤولیت سنگین است که مسؤولیت بقیه کسانى که در مسؤولیت قبل از شما بودند یا بعد از شما خواهند آمد. از خداى متعال باید کمک و حمایت بخواهید.

 

بیانات در دیدار با نمایندگان دوره ششم مجلس شوراى اسلامى‏ – ۱۳۷۹/۰۳/۲۹

 

 

ولینصرن‏اللَّه من ینصره

 

شما براى خدا کار کنید و ببینید تکلیفتان چیست و چه چیزى خدا را از شما راضى مى‏کند. در شناخت موضوع، سختگیرى کنید که تسویلات نفسانى جلوِ چشم را نگیرد؛ چون مى‏دانید که تسویلات نفسانى در مراحل مقدّماتى، جلوِ چشم انسان را مى‏گیرد. انسانْ با دقّت مى‏تواند آن پرده را از جلوِ چشم بردارد و حساب خود را با خدا روشن کند و در امر خود دچار اشتباه نشود. این، براى همه ممکن است. سعى کنیم که این طور شود. اگر این گونه شد، بدون تردید مجلس، مجلسِ موفّقى خواهد شد و کشور پیش خواهد رفت. «ولینصرن‏اللَّه من ینصره»، یک آیه بیّنه قرآن کریم است که هیچ ابهامى در آن نیست. خدا را نصرت کنید، خدا هم شما را نصرت خواهد کرد. «والّذین جاهدوا فینا لنهدینّهم سبلنا»، یک آیه مبیّنه است و هیچ تشابهى در آن نیست. شما براى خدا مجاهدت کنید، خداى متعال هم راه را به شما نشان خواهد داد.

 

بیانات در دیدار با نمایندگان پنجمین دوره مجلس شوراى اسلامى – ۱۳۷۵/۰۳/۲۹

 

 

خداى متعال مراقب شماست!

 

ارزش یک دقیقه وقت شما خیلى زیاد است. نبایستى یک دقیقه وقتِ مقرّر و موظّف مجلس – چه در کمیسیونها و چه در داخل صحن مجلس – تلف و ضایع شود. باید فعّال حرکت کنید. واقعاً مسؤولیتِ سنگینى است. خداى متعال در روز قیامت، از یکایک دقایق و اقدامات شما در این کار سؤال خواهد کرد. از همه آن تأییدها یا ردهایى که مى‏کنید، سؤال خواهد کرد. اگر تأیید نکنید و بگویید پس حالا که این قدر سخت است، کارت سفید مى‏دهیم یا در این مجلس بى‏طرف مى‏شویم؛ از این هم سؤال خواهد کرد که چرا رأى ندادید؟ باید رأى دهید. وقتى که شما در امرى حَکَم هستید و براى تصمیم‏گیرى جهت کارى بزرگ، شما را در آن جا نصب کرده‏اند، باید آن کار را انجام دهید. اگر انجام هم ندهید، مؤاخذه خواهید شد. اوّلاً موظفید انجام دهید، ثانیاً خوب و درست و متقن انجام دهید. قضیه این است. کار بسیار سنگینى است.

 

اگر با این دید به نمایندگى نگاه کردید، آن وقت همه آنات شما حسنه است. بدانید هیچ عبادتى هم دیگر بالاتر از کارى که شما مى‏کنید، نخواهد بود. هیچ کس غصه نخورد که من با آمدن به مجلس، مثلاً از فلان وظیفه عبادى باز ماندم و فرضاً دیگر عمره و یا زیارت نمى‏توانم بروم. نخیر؛ این به مراتب از آن بالاتر است. اگر این گونه عمل کردید، از هر عبادتى در میزان الهى سنگینتر است. با احساس مسؤولیت و مراقبت نمایندگان الهى و کرام‏الکاتبین و «کنت انت‏الرّقیب علىّ من وارئهم والشّاهد لما خفى عنهم»، خود خداى متعال هم مراقب شماست. یک مجلسِ این‏گونه، در طول چهار سال مى‏تواند بزرگترین خدمات را به این کشور و این ملت بکند و هر چه بعد از انقلاب در این مملکت، کارِ خوب شده است، ثواب و حسنه بخش عمده‏اى از آن، به نمایندگانى متعلّق است که در دوره‏هاى چهارگانه گذشته بوده‏اند و خوب عمل کرده‏اند و تلاش مناسب انجام داده‏اند.

 

بیانات در دیدار با نمایندگان پنجمین دوره مجلس شوراى اسلامى – ۱۳۷۵/۰۳/۲۹

 
طبقه بندی: انتخابات در کلام بزرگان، 
برچسب ها: دستمال کثیف شیشه را پاک نمی کند،

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
معرفی کاندیداها
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
-------------

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار

تفریح و سرگرمی

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار