تبلیغات
دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار زیتون،انتخابات شهرستان رودبار استان گیلان - هم‌گونی خطرناک ادبیات برخی اصول‌گرایان و اصحاب فتنه در قبال رد صلاحیت‌ها
دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار زیتون،انتخابات شهرستان رودبار استان گیلان
افزایش بصیرت، حضور حداكثری و انتخاب اصلح :تشکیل "مجلس صالح و سالم و قوی" با شرکت پرشور مردم

یرایی جریان فتنه پس از 9 دی 88 و حضور نیافتن چهره‌های شاخص این جریان درمجلس ، موجب شد كه علائم هشدار دهنده در مورد چالش‌های امنیتی احتمالی پیش‌روی انتخابات آینده تا حدی كم‌رنگ‌تر شود اما رفتار برخی افراد و رسانه‌های مدعی اصول‌گرایی در قبال مرحله اول بررسی صلاحیت‌ها در انتخابات مجلس نهم نشان داد كه این جریان‌ها نیز خواسته یا ناخواسته ظرفیت تبدیل شدن به مهره‌ی دشمن و پیاده كردن همان خط خروج از چارچوب‌ها و سازوكارهای قانونی را دارند و اگرچه مانند جریان فتنه، به هیچ‌وجه ظرفیت اردوكشی و زورآزمایی خیابانی را ندارند اما حداقل با اردوكشی رسانه‌ای و آماده كردن خوراك برای رسانه‌های دشمن می‌توانند بخشی از همان سناریو را به پیش ببرند.

به گزارش رجانیوز، تکرار ادبیات فتنه از سوی برخی مدعیان اصول‌گرایی در هفته‌ی گذشته، نگرانی‏های جدی را در مورد سوء استفاده‏های خارجی فراهم كرد. این در حالی است که رهبر معظم انقلاب در سخنان 19 دی ضمن تأکید بر قانون، نسبت به دشمن‏شاد کردن به صورت جدی هشدار دادند.

رهبر انقلاب تصریح کردند: «خب، در هر قضیه‌اى، در هر حادثه‌اى ممكن است یك عده‌اى قبول نداشته باشند، معترض باشند. چگونه باید اعتراض را نشان داد؟ قانون، راه معین كرده است. چرا قانون‌شكنى كنند؟ چرا براى مردم هزینه درست كنند؟ چرا كشور را دشمن‌شاد كنند؟»

اما هم‌زمان با داغ‏تر شدن بحث انتخابات، تکرار ادبیات فتنه‏گران از سوی برخی اصول‌گرایان و رسانه‏های آنها کلید خورد و با اعلام نتایج اولیه بررسی صلاحیت‏ها به اوج خود رسید كه این مسئله با بازتاب‏های برون مرزی و استقبال رسانه‌های بیگانه نیز مواجه شد. VOA تیتر "رد صلاحیت؛ سلاح احمدی نژاد برای حذف منتقدان اصول‌گرای مجلس" را برای خبر خود برگزید. بی‏بی‎سی از تیتر "رد صلاحیت عده‏ای زیادی از نمایندگان مجلس ایران" استفاده کرد و بالاترین نوشت: «راهکار اصول‌گرایان برای جلوگیری از دخالت دولت در انتخابات: اعتراف ضمنی به دخالت دولت در انتخابات 88»

ادبیات رسانه‏های ضدانقلاب که با روزهای قبل از انتخابات 88 و قبل از فتنه تطابق داشت، پس از تاختن به دولت با یک نتیجه‏گیری در مورد نبود آزادی و دموکراسی در ایران و بیان انتساب‏هایی به رهبری ختم می‏شد. در واقع این رسانه‏ها در نهایت کوشیدند ادبیات اصول‌گراها را سندی بر سلیقه‏ای بودن و آزاد نبودن انتخابات در ایران و در واقع گواهی بر اظهارات گذشته جریان فتنه نشان دهند.

رسانه‌های ضد انقلاب کوشیدند تا دولت را متهم به تلاش برای تأثیرگذاری بر سرنوشت انتخابات کنند و ناسالم بودن انتخابات در ایران را نتیجه بگیرند. بیگانگان امیدوار شدند که بتوانند همان حرف‏های جریان فتنه را از زبان اصول‌گرایان بشنوند و برای ادعای بدون سند تقلب و ناسالم بودن انتخابات در ایران از میان مجموعه داخل انقلاب سندسازی كنند.

همچنین در حالی كه تا پیش از این، جریان فتنه مدعی سلامت انتخابات بود و داستان توزیع‏سیب‏زمینی و چک پول را پیش می‏کشید، این بار برخی از مدعیان اصول‌گرایی برای برجسته‏تر کردن خطر جریان انحرافی و نتیجه گرفتن لزوم وحدت از رقم‏های نجومی و غیر واقعی و هزینه‏های چند صد میلیاردی در استان‏ها سخن به میان آوردند تا سلامت قبل از انتخابات با همان ادبیات اصحاب فتنه به چالش کشیده شود. اگرچه رئیس ستاد انتخابات كشور واكنش به‌موقعی نشان داد و در مقابل این ادعاها تأكید كرد كه به‌جای فضاسازی رسانه‌ای، اگر سندی وجود دارد به مراجع قانونی تحویل داده شود.

نكته جالب نیز اینجاست كه در انتخابات مجلس نهم برای اولین بار دستگاه قضایی ستادهای ویژه رسیدگی به جرایم انتخاباتی تشكیل داده است تا با تخلفات به‌موقع برخورد شود و پرونده‌های تخلفات مشمول مرور زمان نشود، بنابراین، فضا برای اعمال قانون وسیع‌تر و برای گمانه‌زنی‌ها و تسویه حساب‌های سیاسی با ادعاهایی كه نتیجه‌ی طبیعی آن‌ها زیر سؤال رفتن سلامت انتخابات و كاهش اعتماد مردم است، محدودتر شده است.

از سوی دیگر اگر تا پیش از این، جریان فتنه با فضاسازی، "رد صلاحیت‏های گسترده" را تیتر می‏کرد تا رسانه‌های بیگانه و ضد انقلاب، خط نبود دموکراسی و آزادی در ایران را برجسته كنند، این بار برخی از مدعیان اصول‌گرایی بودند که با همان ادبیات در باب بررسی صلاحیت‏ها سخن گفتند؛ رد صلاحیت‏هایی که بعضاً مثل پروژه کشته‏سازی در فتنه تکذیب هم شد و برخی سایت‏های اصول‌گرا منتشر كننده را به عذرخواهی واداشت. برخی سایت‏ها برای فضاسازی از ردصلاحیت 40 نفر از نمایندگان مجلس سخن به میان آورده بودند که این خبر تکذیب‏های پی در پی را به دنبال داشت.

خرده گرفتن بر رد صلاحیت حدود 30 تن از نمایندگان کنونی مجلس در فهرست اولیه و اطلاق عنوان "رد صلاحیت‏های گسترده" در حالی بود که در انتخابات گذشته مجلس نیز همین میزان عدم احراز صلاحیت برای نمایندگان مجلس هفتم از سوی هیئت‏های اجرایی اعلام شد و جالب آنکه این تعداد از سوی شورای نگهبان افزایش نیز یافت! این همه در حالی بود که این انتخابات نسبت به انتخابات گذشته کاهش 23 درصدی ردصلاحیت‏ها را تجربه کرد.

برخی از کسانی که رسانه‏های اصول‌گرا، مصاحبه‏های‎شان را باز نشر دادند مثل قدرت الله علیخانی از جمله افرادی بودند که پیش‎تر نیز در انتخابات‏های گذشته ردصلاحیت می‏شدند و با عنایت نظام، امکان حضور دوباره در عرصه انتخابات را پیدا می‏کردند اما بازی اصول‌گرایان در پازل دشمن موجب شد چنین افرادی نیز مدعی شوند و با موضع طلب‌كارانه، نهادهای مسئول را متهم کنند.

علیخانی طی نطقی در مجلس شورای اسلامی و با تاکید بر اینکه معلوم نیست اعضای هیئت اجرایی صلاحیت رسیدگی به صلاحیت‏ها را داشته باشند، گفت: «مرا اول به دلیل عدم پایبندی به قانون اساسی و ولایت فقیه رد صلاحیت کردند و باید بگویم که آیا خجالت نکشیدند این دلیل را برای رد صلاحیت کردن من آوردند؟!» وی ادامه داد:«دلیل دوم رد صلاحیت من به دلیل سوء شهرت بوده است ولی من باید بگویم بعد از آقای ابوترابی محبوب‌ترین چهره در استان قزوین از نظر خدمات و سابقه انقلابی و در خط امام بودن علیخانی است.» نماینده مجلس هشتم ضمن برشمردن برخی سوابق خود گفت:«امیدوارم شورای نگهبان با سعه صدر و با وسعت دید همه این آقایان را به مجلس بیاورد تا نگذاریم در انحصار اصول‌گرایان باشد، چرا که اگر ما نباشیم می‌ترسیم شما اصول‌گرایان دعوایتان شود و دو تا پاسبان لازم باشد که مراقب دعوای شما باشد.»

همچنین برخی از این رسانه‌ها با یادآوری پیگیری‌های علی مطهری برای طرح سؤال از رئیس‌جمهور در مجلس مدعی شدند كه رد صلاحیت وی و برخی از افراد به همین دلیل بوده است، این در حالی است كه بنا بر ادعای آقای مطهری، سؤال از رئیس‌جمهور بیش از 70 امضا دارد، در حالی كه نمایندگان رد صلاحیت شده در بررسی هیئت‌های اجرایی حدود 30 نفر هستند كه یك سوم از آن‌ها نیز اساساً جزو امضاكنندگان سؤال از رئیس‌جمهور نبوده‌اند.

همچنین، از آغاز بررسی صلاحیت‏ها برخی رسانه‌ها خبرهایی را مبنی بر تلاش جریان نفوذی در دولت برای تعویض وزیر کشور یا رئیس ستاد انتخابات کشور منتشر کردند که این خبر نشان می‏داد آنچه در وزارت کشور می‏گذرد، مطلوب جریان نفوذی نیست، جالب اینکه همین افراد بعد از بررسی صلاحیت‏ها، عدم احرازها را به حساب جریان نفوذی گذاشتند و هیئت‏های اجرایی را "انحرافی" لقب دادند!

تیترها و میان‏تیترهایی که سایت تابناک برای مصاحبه با کاتوزیان انتخاب کرد، در نوع خود قابل توجه است: «دولت حق دخالت در انتخابات را ندارد.»، «دولت به طور مستقیم و غیرمستقیم در مسائل انتخابات دخالت می‏کند»، «دولت غرق مسائل سیاسی داخلی شده است»، «دولت با تخلفات خود مردم را از مجموعه نظام دل‌زده نکند» و... تیترهای چون «وکیل الدوله باشید تا تایید صلاحیت شوید»، «واکنش به ردصلاحیت‏ها: دولت می‏خواهد در مجلس نهم راحت باشد» و «از مطهری تا محجوب؛ همه منتقدان دولت ردصلاحیت شدند» از سوی سایت شفاف نیز محل توجه است. جالب اینکه تیتر شفاف تکذیب شد و محجوب تأكید كرد كه اساساً رد صلاحیت نشده است!

جالب اینکه برخی رسانه‏های اصول‌گرا برای فضاسازی خارج از ساز و كارهای قانونی و جنجال سازی دست به دامان اصلاح‏طلبان شدند. برای نمونه خبرگزاری مهر طی خبری با عنوان "ابراز نگرانی نمایندگان مجلس از دخالت دولتمردان در انتخابات" مصاحبه‏هایی با برخی چهره‏هایی اصلاح‏طلب مجلس منتشر كرد. در طرف مقابل نیز برخی رسانه‏های متمایل به جریان فتنه نیز که این فضا به مذاق‎شان خوش آمده بود، اخباری از اصول‌گرایان را كه منطبق با رویكردهای خود بود، منتشر كردند. به‌عنوان نمونه، ایلنا، در مصاحبه با حجت الاسلام محمد تقی رهبر، عنوان "ردصلاحیت‏ها شائبه دخالت دولت را انتخابات را ایجاد کرد" را انتخاب كرد.

در عین حال، این سؤال مطرح می‌شود كه با توجه به تجربه فتنه 88، چه کسی از طرح دوباره ادبیات فتنه‏گران و باز تولید روش‌های اعتراض آنان خارج از چارچوب‌ها و سازوكارهای قانونی و تبدیل كردن اعتراض‌ها به اردوكشی‌های رسانه‌ای سود خواهد برد؟ آیا قانون مسیری برای بررسی اعتراض‌ها و جبران اشتباه‎های احتمالی مشخص نکرده است که برخی این چنین برای رسانه‏های دشمن سوغات می‏برند؟ در شرایطی كه بازسازی مدل فتنه 88 با نسخه به‌روز شده‌ی آن در ناآرامی‌های روسیه برنامه‌ی اعلامی دشمن برای انتخابات مجلس ایران است، بسترسازی برای بیان اعتراض‌ها با فضاسازی و هوچی‌گری خارج از مسیرهای قانونی، بازی در پازل كیست؟
طبقه بندی: گروه ها و جریانات سیاسی،  اخبار انتخابات، 
برچسب ها: هم‌گونی خطرناک ادبیات برخی اصول‌گرایان و اصحاب فتنه در قبال رد صلاحیت‌ها،
دنبالک ها: همه‌چیز درباره وظایف هیئت‌های اجرایی در بررسی صلاحیت‌ها/ بازی خطرناك برخی رسانه‌ها در پازل دشمن،

برادر کوچیکتون
1390/10/30 16:45
سلام اینکه دقیقاً خبر رجا نیوز هست؟!
دوست عزیزم اول ببین بعد قدم بر دار
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
معرفی کاندیداها
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
-------------

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار

تفریح و سرگرمی

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار

دوره نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رودبار